A gyermekek fejlesztéséhez a legjobb eszköz a játék, a játékos tevékenység.
Amikor egyedül, önállóan játszik a gyermek, akkor nyugodt és kiegyensúlyozott lesz, mert belemerül a kedvenc játékába. A közös játék otthon, az óvodában vagy az iskolában a kikapcsolódás, szórakozás mellett számos módon fejleszti a gyermek képességeit.
Milyen játékos tevékenységekkel erősíthetjük a memóriát és a koncentrációs képességet?
A mondókák tanulása, a mesehallgatás, az olvasás, a testmozgás, a szükséges alvás, a nyugodt környezet és a változatos táplálkozás is hozzájárul a gyermek harmonikus fejlődéséhez.
A gyermek memóriájának, koncentrációs képességének fejlesztésében hatékonyan alkalmazható játékok:
Csináld utánam!
Jó móka ez a cselekvés-memóriajáték, amit körben állva játszhatunk a gyerekekkel.
Az első játékos, lehet felnőtt is, mutat egy cselekvést, például dobbant egyet a lábával. A következő játékos megismétli a cselekvést, és mellé egy másikat talál ki: a dobbantás után leguggol. A harmadik játékos elismétli az eddigi cselekvéseket és kitalál egy újabbat, amit a soron következőnek kell folytatnia.

Rejtőzködő képek
Ezt tudjuk többféleképpen is játszani.
Kis képeket szabályos alakzatban az asztalra helyezünk és megkérjük a gyermeket, hogy memorizálja 30 másodpercig.
Majd elrejtjük az egészet és kérdéseket teszünk fel a látott képekkel kapcsolatban.
Pl. Ló vagy liba az első kép?
Mi van a kutya felett?
Mi van a cicától jobbra?
A másik kissé nehezített megoldás, amikor eseményt ábrázoló képet kell megfigyelnie a gyermeknek. Megkérjük, nézze meg alaposan a képet, próbáljon mindent megjegyezni! Majd eltakarjuk a képet, és öt kérdést teszünk fel a képpel kapcsolatban!

Mi a különbség?
Keresd meg az öt különbséget a képek között!
Számos foglalkoztató füzetben, iskolai munkafüzetben találhatunk különbség-vadász feladatokat. De nyomtathatunk is kinézetre szinte teljesen egyforma képeket, és kezdődhet a fejtörés.

Huh, valami megváltozott!
A játékban csak kis képeket használunk. Egymás mellé rakunk /kezdetben kevesebbet / 5-6 képet. „Lefotózzuk” játékiból, vagyis jól megjegyezzük. Amíg az egyik játékos változtat kedve szerint a képek helyzetén, addig a többiek becsukják a szemüket. Ha elkészült, a többieknek el kell mondaniuk, hogy mi változott meg.
A fenti játékötleteken túl a memória-, a dominójátékok, a puzzle-k, és a malmozás és a sakk is a koncentráció és a memória mellett lényeglátást, gyors megítélést, logikus gondolkodást fejlesztik, és kitartást és türelmet is tanul a gyerek játék közben.
Az együtt-élmény, az örömteli tevékenység a legfontosabb a tanulás során. Otthon is! Bármilyen közös elfoglaltság, játék, tanulás, vagy vacsi főzés, magabiztosságot ad a gyermekednek.
Ezért javasoljuk a Hangkaptató képességfejlesztő játékunkat, melynek használatával sokoldalú, játékos tevékenység közben fejlődik a gyermek.
Szeretnél több információt a Hangkaptató játékos eszközünkről?
Ötleteket adunk a változatos, kényszer nélküli, játékos tevékenységhez!
Az örömmel, jókedvvel végzett munka, tanulás hatékonysága nem vitatható. Játszva gyakoroltok, és közben napról-napra ügyesedik, fejlődik a gyermeked.
Szívesen kipróbálnátok a gyermekeddel?